15th USA Olympic Trials Marathon
Saturday February 3, 2024
Orlando Florida - Temps: 60F at the start and 72F at the finish. No wind.

 1 Conner Mantz, 27, Nike, 2:09:05 $80,000
 2 Clayton Young, 30, Asics/Run Elite Program, 2:09:06 $65,000
 3 Leonard Korir, 37, Nike/U.S. Army WCAP, 2:09:57 $55,000
 4 Elkanah Kibet, 40, Asics, 2:10:02 NR 40+ $25,000
 5 C.J. Albertson, Brooks, 2:10:07 $20,000
 6 Zach Panning, Hansons-Brooks ODP, 2:10:50 $15,000
 7 Nathan Martin, McKirdy Trained, 2:11:00 $13,000
 8 Josh Izewski, ZAP Endurance, 2:11:09 $11,000
 9 Reed Fischer, Tinman Elite, 2:11:34 $9,000
10 Colin Bennie, Brooks, 2:12:17 $7,000
11 Biya Simbassa, Under Armour, 2:12:21
12 Connor Winter, Tinman Elite, 2:13:03
13 Connor Weaver, Tracksmith, 2:13:58
14 Futsum Zienasellassie, HOKA NAZ Elite, 2:13:58
15 Daniel Mesfun, Unattached, 2:14:04
16 Galen Rupp, 37, Nike, 2:14:07
17 Joshua Kalapos, Boston Athletic Association, 2:14:26
18 Lyle O'Brien, Unattached, 2:14:29
19 Frank Lara, Roots Running Project, 2:14:55
20 Colin Mickow, Unattached, 2:14:59
21 Jacob Heslington, Run Elite Program, 2:15:12
22 Habtamu Cheney, 2:15:43
23 Sydney Gidabuday, Roots Running Project, 2:15:51
24 Nick Hauger, HOKA NAZ Elite, 2:15:56
25 Nadir Yusuf, Unattached, 2:16:15
26 Jerod Broadbooks, Unattached, 2:16:10
27 Garret Lee, Tracksmith, 2:16:35
28 Joel Richow, Minnesota Distance Elite, 2:16:37
29 Turnery Wiley, Club Northwest, 2:16:42
30 Julian Heninger, Bowerman Track Club, 2:16:45
31 Wilkerson Given, Hansons-Brooks ODP, 2:16:51
32 Tai Smith, Unattached, 2:16:54
33 Alan Peterson, Unattached, 2:16:55
34 Ben Payne, 42, Unattached, 2:17:05
35 Louis Serafini, 28, Unattached, 2:17:09*
36 Ben Kendell, Hansons-Brooks ODP, 2:17:23
37 Jonathan Phillips, Heartbreakers, 2:17:49
38 Jonathan Aziz, 28, Boulder TC, 2:17:50**
39 Zack Holden, Pacers Running/GRC New Balance, 2:17:50
40 Clint McKelvey, Pacers Running/GRC New Balance, 2:17:54
41 Chase Weaverling, T.E.A.M. Boulder, 2:17:54
42 Spencer Bossi-Johnson, Lane Zero AC, 2:18:15
43 Alexander Burks, Unattached, 2:18:28
44 Malcolm Richards, West Valley Track Club, 2:18:32
45 Benjamin Schneiderman, Unattached, 2:18:43
46 Jack Mastandrea, Greenville ELITE Track Club, 2:18:46
47 Wesley Robinson, Unattached, 2:18:50
48 Caleb Kerr, Unattached, 2:19:09
49 Nico Montanez, ASICS Mammoth Track Club, 2:19:09
   [1:04:22 / 1:14:47]
50 Roman Kirkov, Unattached, 2:19:15
51 John Dewitt, Wisconsin Runner Racing Team, 2:19:16
52 Jacob Shiohira, Unattached, 2:19:26
53 Awet Beraki, Unattached, 2:19:35
54 Benjamin Decker, Unattached, 2:19:35
55 Matt Gillette, Garden State Track Club, 2;19:42
56 Shadrack Kipchirchir, 34, Puma, 2:20:01
   [1:04:09 / 1:15:52]
57 Michael Duggan, Unattached, 2:20:03
58 Kevin McDonnell, Unattached, 2:20:01
59 Martin Hehir, Unattached, 2:20:22
60 Aidan Reed, Tracksmith/Roots Running Project, 2:20:29
61 Kevin Koski, McKirdy Trained, 2:20:34
62 Afewerki Zeru, The Colorado Springs Elite Running Colation, 2:20:36
63 William Norris, Unattached, 2:20:39
64 Danny Docherty, El Jefe Running, 2:20:41
65 Matthew McDonald, Boston Athletic Association, 2:20:45
   [1:05:08 / 1:15:37]
66 Michael Blaszcyk, Unattached, 2:20:49
67 Nick Wolk, Unattached, 2:20:53
68 Colin Martin, Pittsburgh Track Club, 2:20:55
69 Matt Llano, Under Armour/Dark Sky Distance, 2:20:58
70 Marcos Bailon, Unattached, 2:21:07
71 Prescott Leach, Cambridge Sports Union, 2:21:07
72 Dominic Hockenbury, Unattached, 2:21:15
73 Dylan Marx, Unattached, 2:21:34
74 David Fuentes, Hoka, 2:21:37
75 Jesse Joseph, Jacuzzi Boys Athletic Club, 2:21:42
76 Jackson Neff, Unattached, 2:21:47
77 Tyler Pence, Unattached, 2:21:49
78 Alberto Mena, Unattached, 2:21:50
79 Mitchell Kingler, Red Cedar Running Club, 2:21:55
80 Mason Jones, Unattached, 2:21:58
81 Alex Norstrom, Hansons-Brooks ODP, 2:21:59
82 William Loevner, Unattached, 2:22:10
83 Oscar Medina, Second City Track Club, 2:22:13
84 Joost Plaetinck, Unattached, 2:22:19
85 Grayson Hough, SRA Elite, 2:22:23
86 Jordan Daniel, elitefeats, 2:22:25
87 Ryder Searle, Unattached, 2:22:29
88 James Withers, Unattached, 2:22:32
89 Joseph Whelan, 29, Tracksmith/Bergen Elite, 2:22:37***
90 Riley Cook, Unattached, 2:22:53
91 Sam Geha, Dashing Whippets Running Team, 2:22:58
92 Jake Ritter, HOKA Aggie Running Club, 2:22:58
93 Scott Nelson, Front Runners New York, 2:23:05
94 Kevin Salvano, Unattached, 2:23:13
95 Charlie Sweeney, Unattached, 2:23:15
96 Jonathan Mott, Unattached, 2:23:19
97 Ryan Cutter, Brooklyn Track Club, 2:23:37
98 Johnny Rutford, Bowerman Track Club, 2:23:37
99 Ryan Jara, Unattached, 2:23:37
100 Duriel Hardy, Unattached, 2:23:43
101 Andrew McCann, Unattached, 2:23:45
102 Brian Harvey, Boston Athletic Association, 2:23:47
103 John McGowan, Pacers Running/GRC New Balance, 2:23:54
104 Tyler McCandless, rabbit/Fort Collins Running Club, 2:23:57
105 Zach Ornelas, Unattached, 2:24:08
106 Medhane Woldu, Unattached, 2:24:11
107 Austin Bogina, Unattached, 2:24:17
108 Jesse Davis, Indiana Elite Athletic Club, 2:24:17
109 Marcus Graham, Unattached, 2:24:24
110 Ryan Root, Tracksmith/Roots Running Project, 2:24:33
111 Edward Mulder, Central Park TC - Tracksmith, 2:24:43
112 Erik Linden, Boston Athletic Association, 2:24:59
113 Owen Ritz, Pacers Running/GRC New Balance, 2:25:24
114 Adam Wollant, Unattached, 2:25:28
115 Evan Landes, Unattached, 2:25:28
116 Donnie Cowart, Unattached, 2:25:33
117 Paxton Smith, Unattached, 2:25:38
118 Phillip Reid, HOKA Aggie Running Club, 2:25:41
119 Spencer Friske, Unattached, 2:25:44
120 Mark Messmer, Unattached, 2:25:51
121 Dylan Belles, Team Run Flagstaff, 2:25:59
122 Tyler Jermann, Minnesota Distance Eoite, 2:26:01
123 Mitch Ammons, Unattached, 2:26:03
124 Joseph Trojan, Minnesota Distance Elite, 2:26:08
125 Henry Sterling, Tracksmith, 2:27:14
126 Thomas Slattery, Tracksmith/Pacers Running GRC New Balance, 2:27:18
127 Conner Rockett, Tracksmith Boston Hares, 2:27:24
128 Brendan Martin, Epire Elite Track Club, 2:27:27
129 Dan Vassallo, Central Mass Striders, 2:27:31
130 Travis Morrison, Unattached, 2:28:06
131 Zach Hine, Peninsula Distance Club, 2:28:07
132 Daniel Schubert, Unattached, 2:28:10
133 Jarrod Ottman, Roots Running Project, 2:28:31
134 Chad Beyer, Unattached, 2:28:59
135 Jason Weitzel, Greenville ELITE Track Club, 2:29:26
136 Cameron Dickson, Tracksmith Boston Hares, 2:29:30
137 Matt Lenehan, Peninsula Distance Club, 2:30:23
138 Johnny Hogue, Unattached, 2:30:47
139 Kurt Roeser, Brooks, 2:30:55
140 Noah Steffen, Unattached, 2:31:00
141 Henry Williams, Bergen Elite, 2:31:37
142 Swarnijit Boyal, HOKA Aggie Running Club, 2:33:26
143 Pardon Ndhlovu, McKirdy Trained, 2:33:26
144 Adam Sjolund, 22, Unattached, 2:33:57
145 Kevin Lewis, Minnesota Distance Elite, 2:36:34
146 Zachary Ripley, Unattached, 2:37:48
147 Tyler Sickler, SRA Elite, 2:38:36
148 Jakob Kintzele, Unattached, 2:41:57
149 Kevin Colon, Lobo Running Club, 2:45:10
150 Matthew Rand, Unattached, 2:50:35
    Paul Chelimo, Kiprun, DNF (last split 1:24:32 at 17 miles)
    Scott Fauble, Nike, DNF (last split 50:00 at 10 miles)
    Andrew Colley, ZAP Endurance, DNF (last split 1:32:38 at 19 miles)
    Teshome Mekonen, On Running, DNF (last split 1:33:12 at 19 miles)
    J.P. Flavin, Hansons-Brooks ODP, DNF (last split 1:46:29 at 21 miles)
    Jacob Thomson, Under Armour, DNF (last split 1:21:09 at 16 miles)
    Shadrack Biwott, SRA Elite, DNF (last split 1:16:21 at 15 miles)
    John Raneri, McKirdy Trained, DNF (last split 2:00:02 at 20 miles)
    Tyler Pennel, ZAP Endurance, DNF (last split 54:51 at 11 miles)
    Abinet Adraro, Unattached, DNF
    Abdi Abdirahman, 47, Asics, DNF (last split 40:06 at 8 miles)
    Mick Iacofano, The Track Club Boulder, DNF (last split 2:00:09 at 22 miles)
    Sam Chelanga, U.S. Army, DNF (last split 1:36:56 at 18 miles)
    Brian Shrader, Saucony, DNF (last split 1:26:12 at 17 miles)
    Reid Buchanan, On/Northwoods Athletics, DNF (last split 1:09:50 at half)
    Parker Stinson, Saucony/Roots Running Project, DNF (last split 1:48:00 at 24 miles)
    Jake Riley, T.E.A.M. Boulder, DNF (last split 1:34:35 at 18 miles)
    Noah Droddy, Roots Running Project, DNF (last split 1:14:49 at 14 miles)
    Weston Strum, Tracksmith, DNF
    Charlie Lawrence, Unattached, DNF
    Jonas Hampton, Boston Athletic Association, DNF
    Emilio De La Torre, Unattached, DNF
    James Quattlebaum, Unattached, DNF (last split 2:09:23 at 22 miles)
    Adam Gruen, Rhode Island Track Club, DNF
    Ian Butler, Unattached, DNF (last split 1:06:44 at half)
    Isaac Benz, Roots Running Project, DNF
    Will Cross, Roots Running Project, DNF
    T-Roy Brown, Unattached, DNF
    Collin Buck, Unattached, DNF
   *Niskayuna HS grad. Winner of the 2016, '21 & '22 Stockade-athon.
  **Guilderland NY hometown. Bishop Gibbons HS grad.
 ***2019 & '22 Mohawk Hudson River Marathon winner.